27.08.2020

Cast-mono – technologia hybrydowa w produkcji ogniw fotowoltaicznych. Czy warto wybrać taki moduł?

Cast-mono – technologia hybrydowa w produkcji ogniw fotowoltaicznych. Czy warto wybrać taki moduł?

W poprzednim artykule opisałem różnice pomiędzy modułami poli- i monokrystalicznymi. Główny wniosek jest taki, że polikrzem jest tani, a monokrzem – droższy, ale też bardziej wydajny. 


Tym razem chcę Wam jednak opowiedzieć o innej metodzie produkcji ogniw fotowoltaicznych.


Na rynku jest dostępny trzeci wariant paneli fotowoltaicznych – produkowanych w technologii cast-mono. Tak zwana hybryda, która łączy w sobie zalety kryształu Czochralskiego (CZ) i polikrystalicznego odlewu. Monokrzem odlewany jest z formy podobnej do polikrzemowej, ale wafle monokrzemowe są umieszczane na dnie i pełnią rolę ziaren do tworzenia kryształów. 


Ogniwa monokrystaliczne a ogniwa wykonane w technologii cast-mono


Technologia wytwarzania paneli monokrystalicznych może być rozwijana w dwóch głównych kierunkach. 

  1. Pierwsza z nich to tzw. "metoda Czochralskiego", w której powstają cylindryczne monokryształy krzemu. Więcej o tej metodzie przeczytasz w tym artykule.
  2. Druga metoda to produkcja tak zwanych ogniw quasi-monokrystalicznych. Tego rodzaju ogniwa fotowoltaiczne są wytwarzane z zaszczepionego odlewanego krzemu. Proces odlewania cast-mono umożliwia produkcję materiału waflowego „mono-podobnego” przy użyciu zmodyfikowanego polikrystalicznego pieca. Pozwala to uniknąć kosztownych inwestycji w maszyny. Odlewane płytki monokrystaliczne są mniej podatne na rekombinację spowodowaną defektami boru i tlenu i degradację spowodowaną światłem.


Wady i zalety paneli cast-mono


Eksperymenty pokazują, że moduły fotowoltaiczne z technologią cast-mono obniżają koszty i zużycie energii. Ponieważ odlewany monokrzem może zapewnić wydajność podobną do oryginalnego monokrzemu, ale w cenach zbliżonych do polikrzemu, jego popularność rośnie. 


Warto zauważyć, że odlewany monokrzem nie formuje tak doskonałych kryształów jak przy standardowej produkcji monokrzemu. Wady produkcyjne zmniejszają wydajność odlewanego monokrzemu, ale mimo to technologia ta zapewnia znaczną poprawę wydajności w porównaniu z polikrzemem, przy prawidłowej obróbce. Otrzymany produkt ma czystość zbliżoną do monokryształu przy zmniejszonym zużyciu energii, a tym samym niższy ślad węglowy. Ponadto wyróżnia się korzystniejszym współczynnikiem temperatury, co oznacza wolniejszą utratę wydajności w miarę nagrzewania się ogniwa.


Moduły odlewane mono spowodowały boom w przemyśle fotowoltaicznym w 2011 roku, ale technologia ta nie była wtedy dopracowana. Ze względu na znaczącą konkurencję ze strony ogniw polikrystalicznych, technologia ta nie była promowana na dużą skalę. Jednak dzięki ciągłemu doskonaleniu procesów i jakości stopniowo zdobywa ona uznanie rynku. 


W mojej hurtowni ta nowoczesna technologia jest reprezentowana poprzez panel producenta Sunport Power z 395 Wp typu Half-cut. Więcej informacji o tym produkcie znajdziesz tutaj ➡ https://januszpv.pl/pl,productView,Sunport_SPP395DH7H,185,674.html.


W razie jakichkolwiek pytań dotyczących technologii cast-mono, zachęcam do kontaktu z moimi konsultantami.