23.07.2020

Mikroinwertery fotowoltaiczne czy inwertery stringowe – które poprawiają wydajność instalacji PV?

Mikroinwertery fotowoltaiczne czy inwertery stringowe – które poprawiają wydajność instalacji PV?

Trend polegający na podnoszeniu sprawności i mocy systemów instalacji fotowoltaicznych jest nadal aktualny. Postanowiłem więc wyjaśnić główne różnice pomiędzy dwoma rozwiązaniami: mikroinwerterami fotowoltaicznymi oraz inwerterami stringowymi.


Mówiąc wprost, główna różnica polega na tym, że zwykłe falowniki (stringowe) przetwarzają prąd stały generowany przez całą instalację, natomiast mikrofalowniki mają zastosowanie do pojedynczego lub dwóch modułów fotowoltaicznych.


Jak działają mikroinwertery?


Mikroinwertery spełniają te same podstawowe funkcje co inwertery stringowe, ale są montowane przy każdym module fotowoltaicznym. Każdy z tych mikroinwerterów jest mniej więcej takiej samej wielkości jak router internetowy.


Instalacja paneli PV z mikroinwerterami będzie więc miała taką samą liczbę mikroinwerterów, ile zawiera modułów fotowoltaicznych. 


Plusy mikroinwerterów:

 • równoległe łączenie modułów fotowoltaicznych – funkcjonują one niezależnie od siebie. Gdy moduł jest zabrudzony lub zacieniony, powstają pewne bariery w pracy instalacji fotowoltaicznych. W przypadku mikroinwerterów, chwilowo obniżona wydajność jednego panelu nie prowadzi do zmniejszenia wydajności całej instalacji, pozostałe panele są w pełni sprawne. Pozwala to na uzyskanie maksymalnej wydajności modułów. 
 • możliwość łatwej rozbudowy instalacji – gdy system pracuje na falowniku stringowym, jego rozbudowa wymaga każdorazowo wymiany falownika, co generuje dodatkowe koszty. Mikroinwertery pozwalają na łatwe zwiększanie rozmiaru instalacji fotowoltaicznej. Wystarczy podłączyć kolejny panel fotowoltaiczny wraz z mikroinwerterem. 
 • długa gwarancja – firma Huayu New Energy, której jesteśmy wyłącznym, autoryzowanym partnerem na polskim rynku, oferuje 25 letnią gwarancję na mikroinwertery.
 • długa żywotność – mikroinwertery są mniej podatne na obciążenia niż zwykłe falowniki stringowe i są bardziej wytrzymałe.
 • precyzyjny monitoring – mikroinwertery pozwalają na monitorowanie całkowitej wydajności systemu i energii generowanej przez każdy poszczególny panel fotowoltaiczny. 
 • bezpieczeństwo – mikroinwertery Huayu posiadają zabezpieczenia antyprzepięciowe, a także rapid shutdown (w przypadku awarii funkcja szybkiego wyłączania wprowadza urządzenie w stan bezpieczny i umożliwia bezpieczną pracę).

Minusy:

 • cena i koszty – mikroinwertery są nieco droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. W przypadku większych instalacji o mocy powyżej 10kW, jeden inwerter stringowy będzie bardziej opłacalny. 
 • serwis wymagający większego wysiłku – trudność i koszt wymiany mikroinwertera z powodu jego zamontowania pod panelem fotowoltaicznym. Należy wspiąć się na dach, wymontować kilka paneli, zadbać o to, aby coś nie zostało uszkodzone.
 • montaż na zewnątrz – ze względu na sposób montażu mikrofalownika może być narażony na działanie warunków atmosferycznych, np. silnego nagrzewania się podczas upałów.


Jak działają inwertery stringowe?


Inwerter stringowy to urządzenie samodzielne, zwykle instalowane w pobliżu skrzynki zabezpieczającej i licznika energii, z wejściami dla "łańcuchów" paneli. Panele fotowoltaiczne są połączone szeregowo, a koniec łańcucha łączy się z falownikiem. Takie falowniki mogą posiadać wiele wejść.


Zwykle każdy system paneli fotowoltaicznych jest wyposażony tylko w jeden lub ewentualnie dwa inwertery stringowe. 


Plusy inwerterów stringowych:

 • ekonomiczność – falowniki stringowe są zazwyczaj tańsze niż inne typy falowników. 
 • jeden dla całego systemu – główną zaletą inwertera stringowego jest to, że potrzebny jest tylko jeden. Jeśli cokolwiek ulegnie awarii w systemie fotowoltaicznym, to prawdopodobnie będzie to inwerter. Jego wymiana jest stosunkowo prosta.
 • wygoda monitorowania wydajności – praca falownika Solis może być monitorowana zarówno z poziomu aplikacji na telefon, jak i z poziomu ekranu ciekłokrystalicznego zainstalowanego na samym urządzeniu.
 • dobra reputacja na rynku fotowoltaicznym – inwertery Solis zostały wyróżnione 3-krotnie w renomowanym rankingu najbardziej wartościowych marek fotowoltaicznych – Photovoltaic Brand Lab.
 • długa żywotność – przykładowo, szacowana żywotność falowników Solis jest przewidywana na 20 lat ciągłego użytkowania. Zostało to potwierdzone przez niezależnego audytora DNV-GL po przeprowadzeniu testów walidacyjnych.
 • łatwy serwis – o każdej porze roku, bez wchodzenia na dach.

Minusy:

 • wydajność energetyczna zależy od panelu, który działa najgorzej – gdy jeden panel w łańcuchu ma obniżoną moc, każdy panel w tym łańcuchu spadnie do tej mocy. Dlatego też falowniki stringowe zalecane są do dachów, na których nie przewiduje się zacienienia.


W jakie rozwiązanie warto zainwestować?


Jeśli instalacja PV może być zainstalowana w warunkach pełnego nasłonecznienia i ma moc powyżej 10kW, najlepszym wyborem jest falownik stringowy. 


Jeśli zakładasz małą instalację, która będzie wymagała rozbudowy w przyszłości – zastanów się nad mikrointerwerterami. Ponadto mikroinwertery są doskonałym rozwiązaniem, jeśli system PV ma być ustawiony pod wieloma kątami (niektóre panele są skierowane na południe, niektóre na wschód, a niektóre na zachód) lub gdy występują problemy z zacienieniem, a klient chce wycisnąć jak najwięcej energii elektrycznej z mniejszego dachu.


W większości innych scenariuszy, inwerter stringowy pozwala osiągnąć właściwą równowagę pomiędzy ceną a wydajnością.


W ofercie mojego sklepu znajdziesz zarówno falowniki stringowe (np. marki Solis) jak i mikrofalowniki fotowoltaiczne firmy Huayu


Masz wątpliwości? Oferujemy pełne wsparcie techniczne i doradztwo projektowe w zakresie budowy i projektowania instalacji PV. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z naszymi konsultantami.