Dodano:16.07.2020
Jesteś instalatorem paneli fotowoltaicznych? Przyglądając się panelom fotowoltaicznym do systemów PV, napotkasz dwa główne rodzaje paneli: monokrystaliczne panele fotowoltaiczne (mono) i polikrystaliczne panele fotowoltaiczne (poli). Oba typy paneli wytwarzają energię ze słońca, ale są pewne fundamentalne różnice, które należy wziąć pod uwagę.
Zarówno monokrystaliczne jak i polikrystaliczne panele fotowoltaiczne pełnią tę samą funkcję w całym systemie fotowoltaicznym: zbierają energię słoneczną i zamieniają ją na energię elektryczną. Oba są również wykonane z krzemu, jako że jest to bardzo trwały materiał.
Główną różnicą pomiędzy tymi dwoma technologiami jest rodzaj stosowanych przez nie krzemowych ogniw fotowoltaicznych. Panele monokrystaliczne składają się z ogniw fotowoltaicznych wykonanych z monokryształu krzemu, natomiast panele polikrystaliczne składają się z ogniw wykonanych z wielu połączonych kryształów krzemu.
Panele te różnią się również kolorem: dla paneli monokrystalicznych jest charakterystyczny granatowy lub czarny, a dla paneli polikrystalicznych – jasnoniebieski.
Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne są powszechnie uważane za produkt wysokiej jakości. Główne zalety paneli monokrystalicznych to wyższa wydajność i elegancka estetyka.
Jest to najstarsza i najbardziej rozwinięta z technologii. Panele monokrystaliczne, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z jednej ciągłej struktury krystalicznej. Ponieważ ogniwo składa się z pojedynczego kryształu, elektrony, które generują przepływ prądu elektrycznego, mają większą swobodę ruchu. W rezultacie, panele monokrystaliczne są bardziej wydajne niż ich odpowiedniki polikrystaliczne.
Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne produkowane są metodą Czochralskiego: ogniwa wykonywane są z prętów krzemowych, wokół których narasta jednolity kryształ. Następnie ten cylindryczny monokryształ krzemu jest cięty na płytki o grubości 0,3 mm, które są wykorzystywane do produkcji ogniwa.
Zalety:
Wady:
Technologia produkcji paneli polikrystalicznych jest stosunkowa nowa. W przeciwieństwie do monokrystalicznych paneli fotowoltaicznych, panele polikrystaliczne nie wymagają stosowania technologii Czochralskiego. Surowy krzem jest topiony i wlewany do kwadratowej formy, która jest chłodzona i cięta na idealnie kwadratowe płytki.
Ponieważ każde ogniwo składa się z wielu kryształów, połączone kryształy nie dają elektronom wystarczającej swobody ruchu.To powoduje, że panele polikrystaliczne są mniej wydajne niż panele monokrystaliczne. Jednak przewagą tego rozwiązania jest jego niższa cena.
Zalety:
Wady:
Podsumowując, obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy, a głównymi czynnikami, które mogą budzić wątpliwości, są cena i wydajność. Aby zdecydować, które panele są optymalne dla Twoich klientów, warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak:
Zastanawiasz się nad wyborem: panele monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Skontaktuj się z nami – chętnie Ci doradzimy.